PRP ve Orthokine

PRP “Platelet Rich Plasma” ifadesinin baş harflerinden türetilmiş olup, trombositten zengin plazma anlamına gelmektedir. Trombositler, vücutta normal doku iyileşmesinde önemli rol oynar. Trombositten zenginleştirilmiş plazma, dokunun iyileşmesi için gerekli olan büyüme faktörlerini içermektedir.

Bu tedavi yöntemi, kas zorlanması ve yırtıklarında, tenisci dirseğinde, aşil tendiniti, patellar tendinit, omuz yaralanmaları, tendon ve bağ yaralanmaları ve kemik kırıkları tedavisini hızlandırmak için kullanılmaktadır.

Orthokine moleküler biyolog Dr. Julio Reinecke ile Almanya’da bir spinal cerrah olan Dr. Peter Wehling tarafından geliştirilen patentli bir yöntemdir. Yöntem tamamıyla biyolojik bir tedavi yöntemidir. Hastadan alınan kanın özel şartlarda hazırlandıktan sonra tekrar yaralanmış veya ağrılı bölgeye enjekte edilmesiyle yapılan bir tedavi şeklidir. Vücudun kendi endojen proteinlerini ve iyileştirme faktörlerini kullanır. Orthokine tedavisi 1997’den beri kullanılmaktadır. Uluslararası olarak yüzlerce doktor bu terapi metodunu başarılı bir şekilde kullanmıştır. Binlerce enjeksiyon da herhangi bir komplikasyon olmadan yapılmıştır.

Orthokine Terapisi aşağıdaki durumlarda ağrısı ve inflamasyonunu kısıtlayarak çalışır;
Osteoartrit (Diz Ağrıları),
Sinir kökü iritasyonu, tendon veya kas sakatlanmaları,
Ameliyat sonrası rehabilitasyon tedaviyle ağrı azalmaktadır.

Bu sebeple etkilenen bölgedeki mobilasyon, hareketlilik ve doğal işlev yeteneği artar. Hasta daha erken dönemde günlük aktivitelerine dönebilmektedir. Ulusal Basketbol Birliği yıldızı Kobe Bryant diz problemlerinden ötürürü yaşadığı sorunların çözümünde bu yöntem başarılı olduğu işin Kobe Prosedürü olarak ta bilinmektedir.

PRP ve Orthokine” 0 yorum var

Yorum Yaz